Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın alarm sistemleri, oluşabilecek herhangi bir yangın riskine karşı öncesinde ve yangın sırasında oluşabilecek can ve mal kaybını en aza indirmek ve önlemek için çeşitli uyarıcılar tarafından insanları haberdar eden sistemlerdir.

Bu sistemlerin kurulumu 2002 yılında çeşitli yapı, bina, tesis ve işletmelerin yangın riskine karşı korunması adına yasal olarak zorunlu hale getirilmiştir. Bu sistemlerin amacı doğrudan insan hayatına etki etmektedir. Sistemlerin kurulumundan sonra sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi ve performansı açısından belirli üretim standartlarına uygun olması gerekmektedir. Satın almış olduğunuz sistemin standartlara uygun üretilip üretilmediğini sahip olduğu sertifikalardan anlayabilirsiniz. Bu sertifikalar bağımsız kuruluşlar ve akredite laboratuvarları tarafından test edilerek verilmektedir.

 

YANGIN ALARM SİSTEMLERİ

YANGIN ALARM SİSTEMLERİ

Yangın Alarm Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Yangın alarm sistemleri çalışma şekli açısından iki farklı türde üretilmektedir.

  • Adresli yangın alarm sistemleri
  • Konvansiyonel yangın alarm sistemleridir.

Adresli alarm sistemleri, yaşam alanlarımız olan dairelerden ziyade orta ve büyük işletmeler gibi çalışma alanlarımızda tercih edilen sistemlerdir. Bu sistemler yangının çıkış noktası olan bölgeyi noktasal olarak belirlemek üzere tasarlanmıştır en büyük özelliği kurulan her bir dedektörün ayrı bir adrese sahip olması ve ana kontrol paneliyle anlık haberleşme halinde olmasıdır.

Konvansiyonel alarm sistemleri ise daha çok yaşam alanlarımız olan evlerimizde kullanımı tercih edilen sistemlerdir. Bu sistemler adresli sistemler gibi dedektör bazlı değil bölge bazlı uyarılar vermektedir. Yangın alarm sistemlerimizi incelemek için>>tıklayın

Yangın Alarm Sistemleri Nelerden Oluşur?

Bu sistemleri bir araya getiren birden fazla donanım vardır, bu donanımların her biri sistemin çalışma performansını doğrudan etkiler ve hayati önem taşır. Yangın alarm sistemlerini oluşturan donanımlar;

  • Yangın santrali
  • Yangın butonu
  • Yangın dedektörü (duman dedektörü, ısı dedektörü, beam dedektör, alev dedektörü, kıvılcım dedektörü)
  • Yangın sirenleri

Yangın alarm sistemlerinin kurulu olduğu alanlarda olası bir yangın tehlikesine karşı toplu alanlarda tehlike fark edildiği an yangın butonuna basılır, veya ısı, duman gibi etkenleri algılayan dedektör ana kontrol paneline bir radyo sinyali iletir, itfaiye ve ambulans gibi ekipler haberdar edilerek tehlikenin önüne geçilmek ve olabilecek kayıpların en aza indirilmesi amaçlanır.

Detaylı Bilgi için

Bizimle iletişime geçin
İletişim

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 4.85

Comments are closed.