2 Mart 2020
Category:
Alarm Sistemi

Manyetik Kontak

Manyetik Kontak

Manyetik kontak, alarm sisteminin kurulu olduğu ev veya işyerlerinde dışarıdan giriş riski olan kapı, pencere, havalandırma kapağı, sürgülü kapı, kepenkler gibi birçok yere uygulanabilir elektronik düzeneklerdir. Kablolu ve kablosuz modeller olarak ikiye ayrılır. Dedektör ve alarm niteliği taşırlar. İki parçadan oluşan manyetik kontaklar iki parçanın birbirinden uzaklaşmasıyla alarm verirler. Havası alınmış bir tüp içerisine yerleştirilmiş iki flamandan oluşan ana ünite ve karşılığında bulunan mıknatıstan oluşan pasif bir donanımdır. Pasif olması sebebiyle alarm panelinden akım çekmez ve bu sayede bir alarm sisteminde sınırsız manyetik kontak çalışabilir. Flamanların havası vakumlanmış tüp içerisinde yerleştirilmesinin sebebi elektriksel ark oluşumunu önlemek amaçlıdır. Vakum ortamda oksidasyon oluşmayacağı için kontak ömürleri oldukça uzundur.

Manyetik Kontak

Manyetik kontak

Kablolu ve kablosuz manyetik kontakların monte edilme şekilleri farklılık gösterebilir. Mıknatıs özellikli ya da vidalı montajlama yapılabilir. Kablolu manyetik kontaklar elektrik akımıyla çalışırken kablosuzlar pille çalışmaktadır. Şekillerine göre yuvarlak ve dikdörtgen olarak kontak seçenekleri mevcuttur. Kontağın çalışma özelliğini yitirmesi durumunda kablolu ise elektrik akımı durmuş olabilir. Pilli ise pili zayıflamış olması muhtemeldir.

Manyetik kontak çeşidine göre koruma sağlanacak kapı ve pencerelerin sabit ve hareketli kısmına kolayca monte edilebilmektedir. Kapı ve pencere kapalıyken ya da tamamen açık konumdayken manyetik kontak dedektörünün sistemi çalışmaz. Fakat kapı veya pencere ayarlanan sınır aralıklarının dışına çıkarsa kontak açılır ve monte edilmiş olan kontak paneli alarm vermeye başlar. Manyetik sınır aralıklarının birbirine yakın olmaları gerekmektedir. Bu sınır aralıkları mm değerinde hesaplanır. Yani herhangi bir soygun, hırsızlık, haneye tecavüz durumunda kontağın monteli olduğu kapı veya pencere açılır açılmaz alarm panellerinin çalışabilmesi için bu akım mesafesinin mümkün olduğu kadar aşağıda ayarlanması gerekir. Özellikle akıllı evler ya da yüksek koruma gerektiren binalarda tercih edilen manyetik kontaklar hemen hemen her daire, ofis, iş yeri müstakil eve de uygulanabilir. Maliyet anlamında çeşitlerine ve sistem özelliklerine göre farklılık göstermekle birlikte fiyatları oldukça uygun maliyetlidir. Size özel teklifler ve ücretsiz keşif için >>tıklayın

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 5

Bir yanıt yazın