21 Mart 2019

Alarm Haber Alma Merkezi

Alarm haber alma merkezi elektronik güvenlik sistemleri kurulmaya başlanılan 80li yılların da ihtiyaç haline gelmeye başlamıştır.

“geceleri buraları benim için kolaçan et”

O zamanın değerli ürünleri olan esnaflar, örnek oradaki kuyumcular hatır sahibi olan zengin tüccarlar, mahalle bekçilerine para vermesi, “geceleri buraları benim için kolaçan et” gibi bir durum alarm haber alma merkezine abone olma sürecine kadar ulaşan uzun bir yoldur.

Bu yoldan teknoloji süreçleri ve durumları bir haylice değiştirmiş günümüz teknolojisi insan ve hata durumunu sıfıra indirgemiş durumdadır.

Sonrasında hatırı sayılır zengin tüccarlar değerli ürünlerini o bölgeden sorumlu karakol amirleri ile çözmeye başlamıştır, sonrasında alarm detektör manyetik kontak marifeti ile sesli ışıklı sirenler günümüze dâhil olmuş ve bekçileri çileden çıkartmıştır.

Yanlış alarmlar, arızalanan cihazlar güvenliği iyice zorlaştırmaya başlamıştı. Teknoloji bu durumu fark edip bu durumu geliştirmeye başlayana kadar 90’lar yaklaşıyordu.

Telefon marifeti ile hatırı sayılır tüccarlar ile karakol merkezleri arasında telefon bağlantısı ile alarm sistemi sirenin çalmasının dışında ayrıca bağlı oldukları mevkiinin karakolunu da arayıp haber veriyordu.

Tüccar ve kolluk kuvvetleri arasında sıkı bir bağ oluşturularak bu duruma müsaade alınıyordu. Alarm sisteminin telefon arama modülü karakolu arayıp uyarı mesajı veriyordu uyarı mesajını alan polis gidip yeri kontrol ediyordu

Tabi bu tüccar arkadaş bu durumu yapar da diğerleri yapmak istemez mi, onlarda mevkii sahibi kolluk kuvvetleri ile iyi ilişkiler içerisine girip bizde bu durumu yapalım demeye başladılar.

Fakat bir şey atlıyorlardı bu alarm veren telefon geldiğinde hangi tüccarın alarmının çaldığını bilmiyorlardı.

Amirlerin emri üzerine ekip otosuna binip bir orayı bir burayı kontrol ediyorlardı, çoğunluklarda yanış alarm olduğu anlaşılıyordu.

O zaman ülkenin durumu ekip arabalarına akaryakıt almak bile çok güç kolluk kuvvetleri bu durum ye yanlış alarm durumlarından sadece akaryakıt harcayıp kısıtlı emniyet personelini de meşgul eder duruma gelmişti.

Bu arada alarm sistemi taktırdım, mesul emniyet amiri ile biz de bu hizmetten isteriz diyenlerin sayısı çoğalıyor ve yanlış alarmlar kurulu sistemlerde artmaya hatta çığ gibi büyümeye başlamıştı.

O mevkii den sorumlu bekçi memur ve amirler bu işi valiye götürüyorlar ve valilikle iç işleri bakanlığı yazışmalarında bu durumun hizmetinin kolluk kuvvetleri tarafından yapılması yasaklanıyor.

Derin bir ooh çeken kolluk kuvvetleri sonrasında artan hırsızlık olayları ile ilgili bir suru evrak hazırlamak zorunda kalıyor lar eski düzene geçilmeden ve bir düzen oluşturulması gerektiğini fark eden valilik bunun ile ilgili ilk girişimi kabul ediyor.

Alarm haber alma merkezinin Avrupa’da kullanılmış olan örneği uygulanıyor bu sistemde alarm sistemi bir firma tarafın da kuruluyor kurulan alarmların olduğu mevkilerde telsizli özel güvenlik personelini devriye gezdiriyor

Hırsızlığa karsı tam önlem alınmaya başlanıyor sayılar çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Sinyal ile DTMF tonu olarak adlandırdığımız hani su telefon tuşlarına basarken duyduğumuz ses ile alarm sistemi sahiplere bu kodlardan tanımlanmaya başlanıyor böylelikle devriye gezen telsiz li özel güvenlik görevlileri yerinde oturup alarm geldiğin de neredeki alarm geliyorsa o bölgeye intikal edip vukuat olup olmadığını kontrol eder duruma geliniyor.

Fakat bu durumlar ile ilgili tüm alt yapı ve personel giderleri operasyon el maliyetler alarm sistemi sahiplerinden aylık bir ücret karşılığında hizmetin devamı sağlanıyor.

Zaman geçtikçe üyeler artıyor yanlış alarmlar ile operasyon maliyetlerinde katlamaya devam ediyor durumdaydı.

Teknoloji bu konuya iyi adapte olup yanlış alarmı çözmesi gerekliydi 1986 yıllarına gelindi.

Telefon hatları yapısı ile ilgili durumlar alarm sisteminin ne kadar güzel çalışsa da yanlış alarm durumları çözülse de bu sefer telefon hatlarında olan sıkıntılardan dolayı sabotaj alarmları gelmeye başlamıştı.

Bir türlü operasyon el maliyetler düşürülemiyordu yanlış alarmı boş verin, cihaz alarm verdiği zaman haber veremiyordu tekrar özel güvenlikler müşterilerin olduğu yerde devriye gezmeye başlamıştı.

Telefon hattı sahibi olmak büyük ayrıcalık ve sıraya girilip başvuru yapıldıktan sonra 3 yıl sıra bekleyenler vardı bilin bakalım kimin yüzünden alarm haber alma merkezleri müşterilerine bu durumu sağlamak için hatları öncede başvurup onları müşterileri bekletmeden kallavi ücret karşılığında telefon bağlantılarını sağlıyorlardı

Devamı Çok Yakında…

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 5

Comments are closed.